کاربر عزیز،

توجه : قبل از عمل به نسخه های گیاهی موجود در این وبسایت با پزشک یا کسی که در زمینه طب سنتی تخصص دارد مشورت نمایید.
این وبسایت در قبال تبلیغات و محصولات نمایش داده شده هیچ مسئولیتی ندارد.

فواید صابون های طبیعی


در ساخت صابون های طبیعی از مواد نگهدارنده استفاده نمی شود در حالیکه برای ساخت اکثر صابون های صنعتی موجود در بازار از مواد نگهدارنده استفاده می شود که ممکن است برای انسان مضر باشد.

مایع های دستشویی ترکیبی از انواع پاک کننده های سنتزی مانند سولفات ها هستند که این مواد سبب از بین رفتن چربی سطح پوست و در نتیجه باعث خشک شدن پوست می شود و در افرادی که دارای حساسیت پوستی هستند صابون های صنعتی و مایع های دستشویی موجود در بازار می توانند باعث تشدید علائم حساسیت شوند اما صابون های طبیعی از روغن های گیاهی تولید می شوند و با توجه به این که در فرآیند تولید صابون های طبیعی گلیسیرین تولید می شود، در نتیجه استفاده از این صابون ها باعث نرمی و لطافت پوست می شود.

اغلب صابون های موجود در بازار دارای رنگ و اسانس های شیمیایی هستند که این اسانس ها می توانند سبب تشدید علائم حساسیت در افرادی شود که آلرژی فصلی دارند اما صابون های طبیعی آرتا فاقد هرگونه رنگ و اسانس شیمیایی هستند در نتیجه افرادی که نسبت به اسانس ها حساسیت دارند می توانند با خیالی آسوده از صابون های طبیعی آرتا استفاده کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد صابون های طبیعی به وبسایت https://artasoap.ir  مراجعه کنید.

تدابیر فصل تابستان در طب سنتی ایران


حکمای ایرانی بر این باور بودند که همانگونه که پیدایش بیماری نیاز به سبب دارد ،  تندرستی نیز بدون تدبیر و تدارک سبب های آن ، پایدار و برقرار نمی ماند .  حکما این اسباب را شش سبب می دانستند و آنها را بنام " اسباب سته "  یا "  سته ضروریه "  می خواندند و برای هر یک چند و چون بسیار برمی شمردند . این شش سبب عبارت اند از :  هوا ، خوردنی ها وآشامیدنی ها ، حرکت و سکون بدنی ، خواب و بیداری ،  استفراغ  ( به معنی فراغت یافتن و آسوده شدن از مواد زاید و سمی از طریق دفع از راه های طبیعی ) و احتباس ( نگهداری مواد حیاتی در بدن )، و رویدادهای نفسانی  .

بخشی از اموری که زیرگروه سبب ضروری نخستین ( هوا ) برشمرده می شوند ، تدابیر مربوط به فصل های سال هستند .  بر اساس آموزه های طب سنتی ایران ، یکی ازمهم ترین راه های نگهداری تندرستی ( حفظ الصحة) و پیشگیری از بیماری ها ( تقدمة الحفظ ) ، بکار بستن تدابیرمتناسب با هر فصل در گذر سال است.  حکمای ایرانی ، آگاهانه و پیش بینانه راه و چاره هایی اندیشیده بودند تا  تندرستان ( ونیز بیماران) با مزاج های گوناگون بدانند که به مقتضای  چگونگی سرشت خود وبه تناسب دور فلک و گردش فصول باید از چه اموری گریز و پرهیزکنند وبه چه اعمالی روی آورند تا ازهماهنگی داخلی و اعتدال مزاجی  بیرون نروند و یا آنکه زودتر بدان هماهنگی بازگردند. این بایست و نبایست ها و چند و چون ها ، بخش هایی بس خواندنی ازکتب طب سنتی را در برمی گیرد و طرفه آنکه با وجود آکندگی از نکته سنجی ها و ریز بینی های فراوان ، همواره کل نگرانه و با دیدی  باز وگشاده به موضوع تندرستی فرد بیان شده است .

برای مشاهده ادامه پست به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.
تدابیر خوردنی ها و آشامیدنی ها در تابستان

در تابستان پرهیز ازهر خوردنی و آشامیدنی گرم وخشک و دوری گزیدن از نوشیدنی های حارّ لازم است ، همچنین اجتناب ازغذاهای ثقیل و غلیظ و خودداری از پرخوری نیز بایسته وشایسته است و لازم است که مقدارخوراک را کمترکرد ؛ زیرا همانگونه که گفته شد به سبب میل حرارت به ظاهربدن و سردی باطن در تابستان ، قوه هاضمه دچارسستی و کم توانی می شود واز هضم غذای بسیار و غلیظ برنمی آید ؛ از این رو کاستن از خوراک به حفظ سلامت دستگاه گوارش کمک می کند .

فهرست خوراکی ها و نوشیدنی هایی که در طب سنتی برای تابستان پیشنهاد شده اند ، نشان می دهد که پیشینیان ما هم ازدانش تغذیه و هم از حکمت ها و عبرت های آن آگاه بوده اند و در این زمینه نیز دیده نهان بین داشته اند . حکمای ایرانی بهترین خوراک های تابستانه را خوراک هایی می دانستند که ضمن برخورداری ازاعتدال و لطافت و سبکی ، طبع سرد و تر داشته  ونیز قامع صفرا باشند تا بتوانند با اطفای حرارت و تبرید بدن از آسیب های گرمی و خشکی مفرط هوا و تاثیرآن درافزایش تولید خلط صفرا جلوگیری کنند و محیط داخلی بدن را در حالت تعادل نگاه دارند .

آنچه در پی می آید اشاره ای به این نوشیدنی ها و خوراکی های مطفی و مبرّد است :

 

- اجّاصیه ( آلوبا ) :   یعنی آش هایی که با آلوبخارا درست می شوند .

- رمّانیه ( ناربا ، اناربا ) :  یعنی آش ها وپختنی هایی که در آن دانه انار و آب انار بکار می رود  - شربت انار

- شربت سکنجبین

- شربت لیمو

- شربت غوره

- هندوانه یا آب آن

- فواکه رطبه مزّ : یعنی میوه های تر میخوش ( ترش و شیرین) مانند آلو و آلبالو و گیلاس و ریباس

- استفاده از دیگرمطفیات و بوارد مانند لعاب اسپرزه سپید ،  بهدانه ، خیار و تخم خیار ، خیار به سرکه ( ترشی خیار ) ، خرفه و تخم خرفه ، بیدمشک و تمرهندی .

ازتدابیر دیگردر تابستان استفاده از ملینات است ،این ملینات باید ملایم باشند (مانند آب کامل میوه ها ) . در صورت نیاز بیشترمی توان ازشیرخشت ، آب لبلاب ، شربت گل سرخ ، شربت بنفشه ، سفوف بنفشه و سرانجام مغز فلوس خیار شنبر وهلیله چرب شده به روغن بادام بهره جست . نکته مهم آن است که مسهل های قوی مانند تربد ، سقمونیا و غاریقون در تابستان حتی المقدورنباید تجویز و استفاده شوند .

نکته دیگر آنکه در تدبیر تابستانه افراد تندرست ، تعدیل مزاج و مصرف مطفیات و بوارد و ملین های ملایم  می تواند کافی باشد ؛ ولی در بیماران با سوء مزاج مادی صفراوی لازم است پس ازمعرفت به بیماری و تشخیص درست ، منضج و مسهل صفرا ازسوی طبیب تجویز گردد .

 

تدابیر دیگر :

- ورزش و حرکت در تابستان باید کمتر باشد ، زیرا ورزش و حرکت خود از سبب های گرمی اند و این گرمی که به طبع فصل یاری می رساند ، محرک و برانگیزاننده اخلاط بویژه خلط صفراست و از این رو ، می تواند به سوء مزاج منجر گردد .

- مباشرت ( جماع ) در تابستان باید کمتر و دیرادیرتر از دیگر فصول باشد . بنا بر قول حکما زیان نزدیکی در تابستان بسیار است .

- ازفصد کردن در تابستان حتی المقدور باید اجتناب شود مگر در صورت ضرورت شدید که آن هم باید در هنگام متوسط بودن حرارت انجام گردد و در خونگیری نیز باید حد اعتدال رعایت شود ، بدیهی است که مراعات ایام ماه قمری در قواعد کلی فصد و حجامت ، همانند سایر اوقات و فصول  در اینجا نیز ضروری و حتمی است .

- تابستان بهترین فصل سال برای مبادرت به قی پیشگیرانه یا درمانی ( با شرایط و ضوابط خاص آن ) است، این امر برای کسانی که سهل القی باشند و در قی کردن دچار اذیت بسیار نشوند ، برای تنقیه بدن از اخلاط بد ، در تابستان مفید دانسته شده است .

- بهترین لباس در تابستان ، لباس کتانی است زیرا سردترین لباس هاست و به بدن نمی چسبد . پوشیدن کرباس نرم نیزدر این فصل توصیه شده است .

- سیر و سفر در گرمای تابستان بویژه در آفتاب نهی گشته است .

-  آسایش گزیدن و از گرما خود را پوشاندن و درزیرسایه  و در خانه خنک نشستن از دیگر توصیه های حکما برای تابستان است.

امیدوارم دست کم چند تن ازخوانندگان عزیز مجال داشته باشند تا از این توصیه واپسین به اندازه کافی بهره مند گردند !

نرم افزار درمان های گیاهی

برنامه درمان های گیاهی یک برنامه جهت درمان بیماری ها با گیاهان دارویی و سایر خوراکی های طبیعی می باشد.
در برنامه درمان های گیاهی سعی شده است که درمان های طبیعی و خانگی برای رفع مشکلات بدن و بیماری ها با استفاده از طب سنتی و گیاهی به کاربران عزیز ارائه شود


تعدادی از ویژگی های برنامه درمان های گیاهی :

  • امکان جستجو در بیماری ها
  • مرتب بودن نام بیماری ها بر اساس حروف الفبا
  • رابط کاربری خوب و ساده (زیبا بودن و سادگی برنامه)
  • حجم کم برنامه (که امکان دانلود برنامه با هر نوع اینترنتی را فراهم می سازد)


برخی از بیماری هایی که برای آن ها درمان هایی در برنامه گفته شده است
احساس خستگی،
سینوزیت، حساسیت فصلی، رشد کودکان، تقویت حافظه، کم خونی، سرما خوردگی، میخچه، کمردرد، ناخن، واریس و ....

برای دانلود نسخه اندروید برنامه روی تصویر زیر کلیک کنید.

حجم : 2 مگابایت

نظرات مطلب

ارسال نظر

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic